MENU
Mapa strony WFOŚ Biuletyn Informacji Publicznej Informacje dotyczące dotacji unijnej Informacje dotyczące dotacji krajowej
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji Sp. z o.o
ul. Pod Lasem 62, Rybnik
pwik@pwik-rybnik.pl
Biuro Obsługi Klienta
32 43 28 000
MENU

Aktualności

Akcja edukacyjno-informacyjna zachęcająca mieszkańców Rybnika do picia wody z kranu trwa.

W kolejnych dwóch szkołach od nowego roku szkolnego uczniowie mogą korzystać z poidełek udostępnionych przez rybnickie wodociągi.

 
Uczniowie i nauczyciele IV Liceum  Ogólnokształcącego w Rybniku-Chwałowicach oraz Gimnazjum Nr 7 w Rybniku-Boguszowicach mogą przekonać się, że z ich kranów płynie zdrowa i czysta woda, zdatna do picia.
Woda jest tak samo czysta i zdrowa w każdym miejscu w mieście. Dzięki prowadzonym przez PWiK Rybnik inwestycjom woda wodociągowa jest wysokiej jakosci i można ją bez obaw pić prosto z kranu. Również laboratorium stale monitoruje jakość wody, a wyniki analiz są dostępne na bieżąco na stronie internetowej wodociągów.

O tym, że "KRANÓWKA NIE GRYZIE" możecie Państwo przekonać się sami, a tymczasem przypominamy PRAWDY i MITY na temat jakości wody w naszych kranach.

PRAWDY 

Wodę  z kranu można pić bez przegotowania - TAK!
Woda kranowa jest czysta mikrobiologicznie, zatem nie ma potrzeby jej gotowania. Wysoka temperatura rzeczywiście zabija mikroorganizmy jednak skoro wcześniej je z niej usunięto – warto pomyśleć o środowisku i zrezygnować z marnotrawienia energii.
Woda z kranu zawiera minerały - TAK!
Woda w rybnickich kranach jest czysta i zdrowa, zawiera niemało substancji mineralnych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W kranach mieszkańców Śródmieścia i dzielnic sąsiadujących płynie doskonała woda źródlana.
Przegotowanie zmiękcza wodę - TAK!
Gotowanie wody powoduje wytrącanie osadów z wody (związków wapnia i magnezu), które odkładają się na ściankach czajnika i grzałce. Przegotowana woda zostaje zubożona o te cenne dla zdrowia minerały. Wybieraj nieprzegotowaną „kranówkę” do bezpośredniego spożycia.


MITY
Twarda woda może powodować powstawanie kamieni w organizmie - NIE!
Powstawanie kamieni w organizmie człowieka wynika głównie z zaburzeń metabolizmu i naturalnych, genetycznie uwarunkowanych predyspozycji do powstawania takich schorzeń.  Kamienie są wynikiem nagromadzenia szczawianów, moczanów, fosforanów struwitu czy cholesterolu nie ma to żadnego związku z twardością wody.
Chlor w wodzie kranowej jest szkodliwy - NIE!
Chlor jest środkiem dezynfekującym gwarantującym mikrobiologiczne bezpieczeństwo wody.
Współczesne nowoczesne technologie dezynfekcji wody pozwoliły na zminimalizowanie zużycia chloru na te cele do poziomu śladowych ilości w wodzie kranowej. Woda w rybnickich kranach praktycznie nie zawiera chloru a jeśli nawet to są to ilości minimalne nie wywierające wpływu na nasze zdrowie.
W wodzie kranowej znajdują się groźne bakterie - NIE!
Mikroorganizmy z wody wodociągowej zostają wyeliminowane na etapie jej produkcji. Woda w rybnickich kranach jest czysta mikrobiologicznie a jej jakość stale badana przez laboratorium PWiK oraz laboratorium inspekcji sanitarnej.
Woda w polskich kranach jest gorszej jakości niż w innych krajach UE - NIE!
Woda w rybnickich wodociągach jest równie wysokiej jakości jak w innych miastach Unii Europejskiej. Wymagania jakościowe określone w polskich przepisach są takie same jak w pozostałych krajach UE, wobec niektórych stosuje się nawet ostrzejsze kryteria niż w e wspólnocie.Czytaj artykuł o pierwszych poidełkach w rybnickich szkołach>>>